Festivalski program 59. Goranovog proljeća održao se od 3. do 5. lipnja 2022. u Zagrebu i Rijeci, a na njemu je nastupilo dvadeset i dvoje domaćih i stranih pjesnika i umjetnika, iz Slovenije, Švicarske, Ukrajine, Bjelorusije, Austrije, Brazila, Portugala, Njemačke, SAD-a, Rumunjske, Velike Britanije i Sjeverne Makedonije.
Uoči ovogodišnjeg festivala tiskana su tri izdanja: „Špaga“, zbirka pjesama ovogodišnjeg dobitnika Goran za mlade pjesnike Patrika Gregurca te dvije višejezične pjesničke knjige u ediciji Veropolis, izbori pjesama britanske pjesnikinje Sashe Dugdale (s eng. prev. Marina Veverec) i rumunjske pjesnikinje Ane Dragu (s rum. prev. Ana Brnardić). Na festivalu je bio dostupan i katalog, u kojem je između ostalog tiskan i izbor pjesama ovogodišnje dobitnice Goranova vijenca Vesne Bige.
Uoči festivala u Zagrebu se odvio i sastanak svih koordinatora i voditelja pjesničkih i književnih festivala unutar međunarodne pjesničke platforme Versopolis.




U Zagrebu je 3. lipnja u Booksi održan program međunarodne pjesničke platforme Versopolis, koje je Goranovo proljeće dio od samog početka, a koja ove godine uspješno nastavlja svoj trogodišnji ciklus uz potporu programa Kreativne Europe. Ove su godine nastupile pjesnikinje Ana Dragu iz Rumunjske i Sasha Dugdale iz Velike Britanije, a publici su se, kao što je slučaj i s Versopolisovim pjesnicima proteklih godina, predstavile i knjigama s izborima svoje poezije objavljenima u izdanju SKUD-a Ivan Goran Kovačić. Književnu večer u Booksi vodio je pjesnik i prevoditelj Goran Čolakhodžić.
Nakon pjesničke večeri festivalska noć nastavila se u KIC-u, uz premijernu projekciju dokumentarnog filma o velikom slovenskom pjesniku Tomažu Šalamunu (1941-2014), također nekad dragom gostu i prijatelju Goranovog proljeća. Film pod naslovom „Tikva na vrućem krovu svijeta“ (Strup produkcija) autorski je rad dvojca Nejca Saje i Jeffreyja Younga, koji su godinama pratili pjesnika, snimali razgovore s njime i njegovim bližnjima, prijateljima i štovateljima u Sloveniji i inozemstvu, proučavali arhive i naposljetku kreirali vrijedan cjelovečernji dokumentarni zapis o jednom od najutjecajnijih pjesnika zadnje trećine 20. i početka 21. stoljeća u Sloveniji ali i mnogo šire. Prije projekcije filma, pjesnik i predsjednik Odbora Goranovog proljeća Marko Pogačar razgovarao je s autorskim dvojcem o kontekstu nastanka filma.




Idući dan, 4. lipnja, festival se nastavio u Humu i Rijeci. Pjesnička karavana posjetila je istarski gradić Hum i strani su se pjesnici upoznali s njegovom kulturom, povijesti i legendom o „vratima svijeta“ i „o najmanjem gradu“ u dolini Mirne, koji su, kao i ostale u susjedstvu, podigli divovi.
U Rijeci se program pjesničkih nastupa održao na prelijepoj, starim stablima zaklonjenoj pozornici Slovenskog doma KPD Bazovica, s kojim je Goranovo proljeće prošle godine započelo odličnu suradnju. Uoči programa publika je mogla preuzeti besplatne primjerke kataloga Goranovog proljeća i Versopolisovih izdanja, a knjiga Patrika Gregurca mogla se kupiti po posebnoj cijeni. Posjećenost u Bazovici bila je kao i prošle godine vrlo dobra, a mediji su solidno uživo popratili događaj (intervjui sa sudionicima, snimanje, fotografiranje – Glas Istre, Novi list, mojarijeka.hr…). Pjesnici su čitali na svojim jezicima, a prijevodi su se mogli pratiti projicirani na veliko platno. Program su začinili performerski nastupi Stanislava Habjana s gitaristom Antom Perkovićem i švicarskog slam-pjesnika Marka Miladinovića, čiji su nastupi uvijek dijelom i improvizacija na mjestu, pa je ovoga puta u njoj sudjelovao i Marko Pogačar.



Uz ove pjesnike i performere te spomenute Versopolisovke, u Bazovici su nastupili Alhierd Baharevič i Julia Cimafiejeva (Bjelorusija), Ana Pepelnik i Primož Čučnik (Slovenija), Angélica Freitas (Brazil), Isaac Xubín (Španjolska/Galicija), Lawrence Schimel (SAD/Španjolska), Ljuba Jakimčuk (Ukrajina), Margarida Vale de Gato (Portugal), Nataša Govedić, Nikola Madžirov (Makedonija), Patrik Gregurec i Željka Horvat Čeč.
Pjesničku večer u Bazovici vodili su Marko Pogačar i Ana Brnardić.
U Zagrebu se završna večer održala 5. lipnja u dvorani F22, na Akademiji dramske umjetnosti. Osim navedenih pjesnika, na svečanom zatvaranju 59. Goranovog proljeća nastupili su i Olja Savičević Ivančević, Alida Bremer (Njemačka/Hrvatska) i Ivana Buljan Legati, a glazbom su događaj upotpunili Ivan Kapec i Maja Posavec izvevši nekoliko majstorski obrađenih pjesama Leonarda Cohena.
Završnicu Goranovog proljeća vodio je Marko Pogačar.
Svi programi u okviru festivala izvedeni su uz tehničku, logističku i umjetničku podršku članova Odbora Goranovog proljeća (Marko Pogačar, Ivan Šamija, Miroslav Kirin, Goran Čolakhodžić i Ana Brnardić), tajnika SKUD-a IGK Tomislava Kosovca, KPD-a Bazovice, Bookse, KIC-a i ADU-a.
Pjesnička čitanja u Zagrebu fotografski je zapisivala Dorotea-Dora Held.




